Tuesday, November 4, 2008

Ümit Fırat: Başbakanın Tek Millet Söylemi Anti-Demokratik ve Faşizan

umit-firat-Ümit Fırat Bawer Cakir-Bianet

Kürt yazar ve yayıncı Ümit Fırat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptığı konuşmasında kullandığı "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" sözünü 2005'te Diyarbakır’daki konuşmasında da kullandığını hatırlattı ve "Bu söylem bana tek parti doktrinini hatırlatıyor ve faşizm olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

Fırat, bu yaklaşımın "Erdoğan'ın kendisine ve partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yeni bir meşruiyet zemini arama çabasının sonucu olduğunu” söylüyor.


“’Tek devlet’ konusunda söyleyecek söz yok. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşıyoruz” diyen Fırat “’Tek millet’ kavramı kabul edilebilir değil” dedi.
“O ‘teklerin’ alt alta sıralanması niyeti açık ediyor. Tek devlet ifadesine sözüm yok ancak diğerleri anlaşılır ve kabul edilemez.”
Erdoğan’ın kendi meşrutiyetini başka kaynaklarda aradığını vurgulayan Fırat sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Daha önce Başbakan hem Avrupa Birliğinden (AB) ve uluslararası ilişkilerinden hem de ülkedeki liberal, demokrat aydın ve entelektüellerden destek görüyordu. Ancak son dönemde bu kesimlerce pek de meşru sayılmayan orduya yaklaşma çabaları bu desteğin kendisinden uzaklaşmasına sebep oldu.”

 

 

Mecliste “Ya sev ya terk et” tartışması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunun 2009 yılı bütçe görüşmelerinde Demokratik Toplum Partisi (DTP) Şırnak milletvekili Hasip Kaplan’la bazı AKP’li milletvekili arasında tartışma yaşandı.
Hürriyet gazetesinin haberine göre, söz alan Kaplan, “Bu bütçe Türkiye'nin hayrına olacaksa, operasyonların, tezkerenin, Milli Savunma Bakanlığının harcamalarının mutlak surette denetim altına alınması lazım. Mutlak suretle Mecliste denetlenmesi lazım. Türkiye, barışını yakalayıp, bu alana oluk oluk giden paraların da akan kanın da önünü kesmelidir” dedi.

“Ne diyor sayın Başbakan? Daha dün, 'ya seveceksin, ya terkedeceksin' diye konuştu" diyen Kaplan'a, AKP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Aydoğan ile AKP Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “Bayrağı seveceksin”, “Bu ülkede yaşayan herkes vatanını, milletini, bayrağını sevecek, yok öyle bir şey” diye tepki gösterdi. (BÇ/EÜ)

0 Yorum: