Monday, October 6, 2008

Kürtler tehlike altında

lincaltinovasokak56 Irkçı gruplar, Türkiye’nin birçok kentinde ‘Kahrolsun Kürtler’ diyerek sokaklara döküldü; DTP’nin bazı ilçe binalarına saldırıldı. Kürtlerin evlerine hapsedildiği Altınova’da ise talan devam ediyor.

Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nin Altınova Beldesi’nde Kürtlere karşı geliştirilen linç girişimi sonrası Ege, Trakya, Marmara ve Karadeniz’deki Kürtlere saldırılar arttı. Son olarak 3 Ekim’de HPG gerillalarının Bezele Karakolu’na yaptığı baskında onlarca askerin ölmesi ırkçıların sokaklara salınmasına gerekçe oldu. Irkçı faşist gruplar, Türkiye’nin birçok ilinde “Kahrolsun Kürtler” sloganlarıyla sokaklara döküldü.

 

Yıllardır dökülen kanın faturasını Kürtlere kesen ırkçı faşist gruplar,

Türkiye’nin birçok kentinde gösteriler düzenledi:

 
ANKARA
Ankara’da bir grup, Meclis önünde gösteri düzenlendi. Dikmen kapısı önünde, saat 00:30 sıralarında, ellerinde Türk bayrakları ile toplanan grup, “Kahrolsun PKK”, “PKK Meclis’ten defol”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan attı. Yaklaşık bir saat bekleyen grup daha sonra dağıldı.
İZMİR
İzmir’in Kemalpaşa İlçesi’ne bağlı Bağyurdu Beldesi’nde de bir yürüyüş düzenlendi. Bağyurdu meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, 50 araçlık konvoy ile Belde merkezinden ‘şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Kürtler defol’ slongaları atarak Bağyurdu Jandarma Karakolu’na kadar yürüdü. İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşı esnafı, dükkanlarına Türk bayrağı astı. Esnaf astığı bayrakları ölen askerlerin intikamı alınıncaya kadar indirmeyeceklerini söyledi. Tire Ticaret Odası da açıklama yaparak Pazartesi(bugün) günü ilçede bir gösteri düzenleneceğini duyurdu. Bergama İlçesi’nde 60 kişilik bir motosikletli grup, Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı mahallede bayrak ve küfürlü sloganlarla tur attı. Aliağa, Dikili ve Bornova’da da çeşitli gruplar sloganlarla Kürt karşıtı gösteri düzenledi. 
ESKİŞEHİR
Kentte yayınlanan yerel Haber 26 Gazetesi sahibi Ali Akyüz, gazetesinin bulunduğu Ticaret Sarayı binasının girişine üzerine “Teröre lanet olsun. Güneydoğu’da 15 şehit daha. Hala uyuyanları uyandırma servisi” yazılı pankart astı.
İSTANBUL
Kadıköy’de akşam saatlerinde toplanan bir grup bir gösteri düzenlendi. Aralarında askerlerin de bulunduğu gruptakiler pankart açıp çeşitli sloganlar attı. ‘Kürtlere Ölüm’ sloganı atan grup ellerinde Türk bayraklarıyla İstiklal Marşı’nı okuduktan sonra dağıldı.
SİNOP
Kentin Sakarya Caddesi’nde toplanan bazı dernek üyeleri, caddeyi kısa süreli trafiğe kapattı. ‘Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Sinop Şubesi’ kentte tüm iş yerlerini kepenk kapamaya ve tüm işyerleri ve konutları bayraklarla donatmaya çağırdı. Gösteride PKK ve DTP aleyhine sloganlar atıldı.
ELAZIĞ
Bir grup ülkücü slogan atarak Gazi Caddesi boyunca yürüyüp, PTT Meydanı’na geldi. Burada yapılan basın açıklamasında, “Kürt Sorunu” adı altında PKK’nin meşrulaştırılmaya çalışıldığı iddia edilerek, “Suskunluğumuzu gafletimizden zannedenler, sabır duvarımızı zorlamaktadırlar. Ama eğer bu duvar yıkılırsa sel olacak öfkemizde, ihanet odakları ve onların yasal temsilcileri teker teker boğulacaklardır” denildi. Burada ‘Mehmet Ağar’ nerede sloganın atılması dikkat çekti.
BURSA
Türk Kamu-Sen Bursa İl Temsilciliği’ne bağlı bir grup, ellerinde Türk bayraklarıyla gösteri yaptı. ‘Dişe diş, kana kan’, ‘Mecliste terörist istemiyoruz’, ‘Ya bu kanı durdurun, ya da millet durduracak’ sloganları atıldı. Akşam saatlerinde ise Santral Garaj Semtinde toplanan yaklaşık 50 kişiden oluşan başka ülkücü grup gösteri düzenledi.
ADANA
Önceki akşam saatlerinde Toros Caddesi’ndeki Atatürkçü Düşünce Derneği şube binası önünde toplanan bir grup ‘Ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye’, ‘Vatan sana canım feda’, ‘Şehitlerin katili Amerika’, ‘Adana uyuma şehidine sahip çık’ sloganları attı.
EDİRNE
Kendilerini ‘Türkiye Gençlik Birliği’ üyesi olarak tanıtan yaşları 15- 20 arasında değişen bir grup, ‘Kahrolsun Kürtler’ sloganı eşliğinde gösteri yaptı
ADAPAZARI
Kent meydanında dev bir Türk bayrağı asıldı. Bayrağı asan Mehbir Eryılmaz “Sakaryalı hala uyuyor” diyerek gösteri çağrısında bulundu. Bu arada kentteki Emniyet Müdürlüğü’nde izinler kaldırılırken; DTP binası da takibe alındı.
AYDIN
Aydın’ın Ortaklar Beldesi’nde de Kürtlere ait araçlar kimliği belirsiz kişilerce yakıldı. Son bir haftadır farklı kişilere ait 6 aracın yakıldığı beldede, son olarak Çetin Sevilgen adlı Kürt yurttaşa ait bir minibüs daha kundaklandı.
HABER MERKEZİ


mazlumder
MAZLUMDER: Hükümet duyarsız
Altınova’da 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan kavgaya ve ardından Kürtlere yönelik geliştirilen saldırılara ilişkin gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 10 kişiden 8’i tutuklandı. Bu arada beldede Kürtlerin işyerlerine yönelik saldırılar da devam ediyor.
Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’ne bağlı Altınova Beldesi’nde 2 kişinin ölümü 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavga ve ardından çıkan olaylarla ilgili olarak adliyeye sevk edilen M.S, A.T, İ.Y, R.H, T.E, H.H.K, H.A ve H.İ, tutuklandı. 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Böylece önceki gün tutuklanan M.A ve E.S ile birlikte Altınova’da yaşanan olaylara ilişkin tutuklananların sayısı 10’a çıkmış oldu.
Bu arada beldede önceki günlere nispeten daha sakin bir ortamın sağlanmış olduğu gözlense de, bazı grupların Kürtlerin işyerlerine yönelik saldırıları devam ediyor. Olayda ölüme sebebiyet veren aracı kullandığı gerekçesiyle tutuklanan M.A’ya ve ailesine ait bir mobilya mağazası ateşe verilerek yakıldı.
DTP, BDP, EMEP, SDP, ÖDP, ESP, KÖZ, MKM, DÖKH, YGDM ve Barış Anneleri İnisiyatifi’nin de aralarında bulunduğu demokratik kitle örgütleri, Ege Bölgesi’ndeki Kürtlere yönelik saldırılara ilişkin DTP İzmir İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DTP İzmir İl Başkanı Nametullah Epözdemir, Altınova Beldesi’nde bayramın birinci günü gençler arasında çıkan tartışmayla başlayan olayların tırmandırılmasında devlet güçlerinin göz yumması ve MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Dursun Bulut’un kışkırtmasının büyük rolü olduğuna dikkat çekti Epözdemir, “Kürtlere yönelik başlatılan linç ve sindirme girişimleri daha önce Adapazarı, Yalova, Seferihisar, Kemalpaşa, Bağyurdu, Torbalı, Gümülüdür ve Çivril’de Kürt yurttaşlara yönelik başlatılan linç girişimleriyle aynı karakteri taşıyor” dedi.altinova linc (2)
‘Saldırganlar hesabını iyi yapsın’
Ege Bölgesi’nden Kürtlere yönelik organize edilen şoven saldırıların bir benzerinin Altınova’da tekrarlanmasının göreve başladığı günden itibaren Kürt sorununda topyekun savaş konsepti başlatan Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un ürünü olduğunu belirten Epözdemir, Kürt sorunu askeri yöntemlerle çözmek isteyen güçlerin sivil ayaklarıyla saldırıları kapsamlaştırdığını söyledi. Epözdemir, DTP’nin İzmir, Antalya, Manisa, Denizli İl binaları ve Buca, Gaziemir, Torbalı, Balıkesir-Ayvalık ilçelerine yönelik saldırıların yaşandığını son olarak ise BDP Dikili İlçe binası ve DTP Sarayköy İlçe binasına yönelik saldırıların yaşandığına dikkat çekti. Epözdemir, “Partimize yönelik saldırı planı yapanlar önce Ege Bölgesi haritasını önlerine koyup, örgütlülüğümüzü gözden geçirsinler. Herkes hesabını buna göre yapsın” diye konuştu.
Basın toplantısına destek veren EMEP İzmir İl Yöneticisi Haydar Cenan, SDP İzmir İl Başkanı Semra Uzunok, ÖDP İzmir İl Yöneticisi Osman Doğan ve ESP Temsilcisi Görgü Demirpençe de Kürtlerle dayanışma içinde olduklarını söyledi. Balıkesir’in Ayvalık İlçesi’nin Altınova Beldesi’nde yaşanan olayları yerinde inceleyen MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, siyasi olmayan bir olayın etnik çatışmaya dönüştürülmesine karşın hükümetin duyarsız kaldığını söyledi.
gergerlioglu2 MAZLUMDER heyeti, derneğin Bursa Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. MAZLUMDER Genel Başkanı Ömer Faruk Gergerlioğlu, Altınova’ya giderek yerel yöneticiler ve olayın mağdurları ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Edindiğimiz izlenimlere göre adli bir vaka olarak başlayan kavga tarafların farklı etnik kökenden olması ve geçmişte de çeşitli sıkıntıların yaşanması nedeniyle Türk-Kürt meselesine dönüştürülmüştür” dedi. Yaptıkları görüşmelerde belediyeye ait bir kamyonetle şehir dışından taş taşındığının iddia edildiğini ifade eden Gergerlioğlu, siyasi olmayan bir olayın etnik çatışmaya dönüştürülmesine rağmen AKP Hükümeti’nin konuya ilgisiz kaldığını söyledi. Hükümetin bu ilgisizliğini eleştiren Gergerlioğlu, okulların açılmasıyla birlikte farklı olayların çıkabileceğini de kaydederek, şunları söyledi: “Yaşanan olaylarda Kürt vatandaşlarımızın birçok işyeri, arabası talan edilmiş. Kürt vatandaşlarımız hala sokağa çıkamıyorlar ve tedirginler. Okulların açılmasıyla birlikte bu tür olaylar büyüyebilir. Bu nedenle hem hükümete hem de yerel yöneticilere bu olayın daha da derinleştirilmemesi için gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarıyoruz.”

Fatih binasına silahlı saldırı
DTP Fatih İlçe binası önceki gece kurşunlandı. Edinilen bilgiye göre, önceki gece saat 22:30 sıralarında 50 kişilik bir grup “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganlarını atarak DTP Fatih İlçe binası önünde toplandı. Küfürler savurarak bina önünde sloganlar atan grup bir süre sonra polis müdahalesiyle dağıldı. Polisin bina önünde güvenlik önlemi alırken bu sırada kimliği belirlenemeyen bir kişi silahla DTP İlçe binasına saldırdı. Binaya 5-6 el ateş eden saldırgan polis tarafından gözaltına alınırken, binanın alt katında bulunan evin camları kırıldı.
Sarayköy binası taş yağmuruna tutuldu
Öte yardan DTP Sarayköy(Deniz’liye bağlı) İlçe binası önceki gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişilerce taş yağmuruna tutuldu. Saldırı, sabah saatlerinde partililerin İlçe binasına gelmesiyle fark edildi. İlçe binasının camları ve kapılarının kırıldığı saldırı sonucu, büyük çapta maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

0 Yorum: