Saturday, August 23, 2008

Jitemci Aşiretleri fişledi köyleri boşalttı

koy_bosaltma Ergenekon iddianamesinin ekleri Kürtlere karşı işlenen suçları bir bir ortaya döktü. JİTEM'ci Hulusi Sayın'ın aşiretleri fişleyip, köylerin boşaltılması sürecini başlattığı belgelendi
Ergenekon iddianamesi eklerinde Bölge'nin uzun yıllardır fişleme kıskacında olduğunu gösteren belgeler yer alırken, 1980'li yıllardan bu yana yaşanan 'köy boşaltma'ların da devlet politikası sonucu olduğu açığa çıktı. JİTEM'in kurucuları arasında yer alan dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Hulusi Sayın'ın 1987 yılında Bölge'de tüm illerdeki birliklere talimat vererek, aşiretlerin fişlenmesini ve PKK'ye yardım ettiğini düşündüklerinin, Bölge dışına çıkarılmasını istediği ortaya çıktı.
Köy boşaltmaya götüren adım
Ergenekon iddianamesi eklerinde Bölge'nin uzun yıllardır fişleme kıskacında olduğunu gösteren belgeler yer alırken, 1980'li yıllardan bu yana yaşanan 'köy boşaltma'ların da devlet politikası sonucu olduğu açığa çıktı. JİTEM'in kurucuları arasında yer alan dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Hulusi Sayın'ın 1987 yılında Bölge'de tüm illerdeki birliklere talimat vererek, aşiretlerin fişlenmesini ve PKK'ye yardım ettiğini düşündüklerinin, Bölge dışına çıkarılmasını istediği ortaya çıktı.
'Aşiretler ne kadar devlet yanlısı?' 1987 yılında Van İl Jandarma Komutanı olan Veli Küçük'ün ajandasındaki notlarda 'Asayiş komutanının denetlemelerinde tespit edilen konular ve istenilen hususlar 02.10.1987' başlığıyla yazdığı notlarda, Sayın'ın fişleme ile ilgili talimatları yer aldı. Küçük'ün ajandasında yer alan notlara göre Sayın 2 Ekim 1987 tarihinde birliklere talimat vererek bölgelerine ilişkin 'Durum Haritası' hazırlanmasını istedi. Haritada aşiretlerin devlet yanlısı olanlar ile olmayanların '%100, %50' diye işaretlenmesi istenirken, köy boşaltmaların da politikası oluşturdu. Sayın'ın 14 maddede sıralanan talepleri içerisinde 9 numaralı maddede tüm Bölge'deki aşiretlerin il jandarma komutanlıkları tarafından fişlenmesi ve devlet yanlısı olanlarla, olmayanların ayrılması emredildi. İlgili çizelge Bölge'nin nasıl tasnif edilerek kontrol edildiğinin de göstergesi oldu.
Sayın'ın talimatları Durum değerlendirmelerinden fişlemelere, taktik planlamadan köy boşaltmalara kadar Sayın'ın emrettiği 14 maddelik talimat belgesi şu biçimde geçiyor:
'1- Alay karargah dahil bölüm ve takımlarda bulunan mevcut subay astbuya erbaş ve erler liste halinde belirtilecek ve tugaya gönderilecek.
2- Mecvut durum değerlendirilecek, 1974-1984 yılları arası ile 1984'den günümüze kadar olan durum değerlendirilecek. Neticeye gidilmemesinin nedenleri incelenecek ve rapor hazırlanacak. Hazırlanacak raporlarda sorunlar dile getirilecek.
3- Durum haritalarına 1984 yılından bu yana bölgemizde meydana gelen olayların, olay tarihi, mahiyeti, netice belirtilecek.
4- Durum haritasında canlı ve cansız hedefler belirtilecek.
5 - Durum haritasında bugüne kadar eşkiyanın kullandığı yollar, yaklaşma istikametleri belirtilecek, öncelik sırasına göre yaklaşma istikametleri numaralandırılacak.
6- 3,4-5 noda belirtilen işler ile 7 noda belirtilen konular içerir bir dosya hazırlanacak ve haritanın yanında bulunacak.
7- Haritanın üzerinde köy korucuları (k) şeklinde belirtilecek.
8- Korucu ile eşkiyanın ayırt edilmesi için ne gibi tedbirlerin alınacağı bir öneri halinde hazırlanacak.
9- Durum haritalarında %100, %50 devlet yanlısı olanlar (aşiretler) işaretlenecek.
10- Haritalarda kenar bilgiler, kodlar kullanılacak.
11- Görevden dönen birliklerden rapor alınacak.
14- Eşkiyaya yataklık edenler tespit edilecek ve bölge dışına çıkarılması için 'teklif' yapılacak.'
Köy boşaltmalar da var Sayın'ın köy boşaltmalara dönüşen sürecin başlangıcının nasıl olduğunu ortaya koyan talimatı, çizelgede en çok dikkat çeken noktayı oluşturuyor. Sayın'ın talimatında 14. numaralı istekte 'PKK'ye yardım ve yataklık edenlerin tespit edilmesi' isteniyor. Ancak Sayın'ın isteği fişlemeyle sınırlı değil. Sayın tespit edilenlerin Bölge dışına çıkarılmasının 'teklif edilmesi' talimatını da vererek, zorunlu göç uygulamalarının da startını vermiş oluyor. Yıllarca süren bu uygulama ile PKK'ye yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile 3 milyonu aşkın insan yerlerinden yurtlarından zorla göçertildi.
Küçük, ajandasında, Van bölgesinde talimatlar çerçevesinde planlamaya gidildiğini ve bu planlamaların kimler tarafından hayata geçirileceğini de not etmiş. Küçük'ün notlarına göre fişleme işini o dönemde emrinde görev yapan 'Yüzbaşı H. Yerlikaya ile Başçavuş Erol Girgin hazırlayacak ve sürekli kendisine bilgi verecekleri, aynı zamanda kendisinden de görüş alacakları bilgisi de yer alıyor. VAN / ANF
Tekin cinayetinde Veli Küçük izi
Van'da 1987 yılı ve sonrasında İl Jandarma Komutanlığı yapan Veli Küçük'ün ajandasından Yüzüncü Yıl'da okuyan öğrencilerle ilgili fişlemeler de çıktı. 3 Mayıs 1987 tarihinde oruç tutmadığı gerekçesiyle öldürülen Mehmet Şirin Tekin'in katillerini 'Olay çıkarabilecek sağ görüşlü öğrenciler' diye not etmesi ise, Küçük'ün Tekin'in katillerini bildiğini ortaya koydu. Ellerinde bıçaklar, sopalar bulunan 50 kadar ülkücü öğrenci, 3 mayıs 1987'de 'İslamın bekçisiyiz' diyerek solcu öğrencilere saldırmış, saldırıda Mehmet Şirin Tekin yaşamını yitirirken, onlarca öğrenci de ağır yaralanmıştı. Olayın ardından Tekin'in katilleri korunmuş, üniversite rektörü 'onlar İslam adına dövüştüler' açıklamasını yapmıştı.
Olayın faillerini bildiği anlaşılan Küçük'ün notlarında bu isimler 'Sağ görüşlü olay çıkarabilecek öğrenciler' başlığında toplanıyor. Küçük'ün notlarına gören 'olay çıkarabilecek öğrenciler' şöyle: M. Erkan Kavak Zr., Mehmet Çevik-Biy-3, Orhan Erdem - Zir. -3, Mehmet BiçerKim-2, Demir Memiş- Eğ. Yük. Ok.-2
'1987 yılı Mayıs ayında öldürülen sol görüşlü üniversite öğrencisi Mehmet Şirin Tekin'in öldürülmesi ile üniversitede meydana gelebilecek olaylar ve değerlendirmeler' başlığıyla ajandasına notlar düşen Küçük, solcu öğrencileri şu şekilde fişliyor: 'Üniversitede olayların tertipçileri ve tahrikçileri olan sol görüşlü öğrenciler, Ömer Faruk Medyelioğulları Zir-4, Mehmet Çelik - Mat. 3, Abdullah Karaman-Türkdili-3, Mansur Şen-Mat-3, Haydar Demir, Türkoloji -2, Bünyamin Kavrak - Eğ. Yük. Ok. 2, Emrah Uluşan - Eğ.Yük. Ok. 2'
Küçük'ün, öğrencilerin mahkemelerde devam eden davalarını da takip ettiği ajandadaki bilgilerden anlaşılıyor. Küçük fişleme ve takip işinin dışında konuya ilişkin Vali'ye yazı dahi yazdırdığı görülüyor. Küçük'ün notlarına göre 'Üniversite rektörlerine gizli ve kişiye özel konuyu belirtir mahiyette yazı yazılacak (Vali imzası ile)' denilerek valiye yazı yazdırıldığı da ortaya çıktı. VAN / ANF

0 Yorum: