Saturday, November 1, 2008

İstenmiyorsun!

tayyiperdogan5 Türk Başbakanı Recep T. Erdoğan, Amed ve Dersim’den sonra, bu sefer de Van ve Hakkari’ye gidiyor. Erdoğan’ı karşılamayacak olan Kürtler, kepenk açmayacak, kontak kapatacak ve protesto gösterileri yapacak.

AKP Lideri Erdoğan, Amed ve Dersim’e protestolar arasında git-gel yaptıktan sonra bu kez şansını Van ve Hakkari’de deneyecek. Erdoğan’ı devlet temsilcileri. memurları ile işbirlikçiler karşılayacak. Kepenkler açılmayacak, kontak kapatılacak, gösteriler yapılacak. Türk Başbakan Erdoğan, Amed ve Dersim’deki sömürgeci başbakan karşılamalarından ders almadı ve çeşitli açılışlarda bulunmak üzere 1-2 Kasım tarihlerinde Van ve Hakkari’ye gidiyor. Ancak, her iki kentte de Erdoğan’a ‘hoş gelmedin’ hazırlıkları tamamlandı.newroz2008_van1[1]
Erdoğan, devletin topyekün savaş konseptine dahil edilen DTP’yi yerel yönetimlerden uzaklaştırma stratejisi için üstlendiği misyonunun gereği olarak Kürt illerine ‘sefer’ yapmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Amed ve Dersim’e giden Erdoğan, yoğun tepki ve protesto eylemleri ile karşılaşmıştı. Amed’de çöpler toplanmamış, esnaf kepenk açmamış, okullar boykot edilmiş ve tüm gün sokaklarda çatışmalar yaşanmıştı. Dersim’de de sadece devlet çalışanları tarafından karşılanan Erdoğan için hazırlanan ‘Hoşgeldiniz’ pankartları da belediye tarafından indirtilmişti. Bu hafta sonu da kirli savaşın younlaştığı Van ve Hakkari’ye gidecek olan Erdoğan’ı farklı bir karşılama beklemiyor. 1 Kasım’da Van’da Erdoğan’ın gittiği saatlerde DTP İl binası önünde kitlesel basın açıklaması yapılarak Başbakan protesto edilecek.
Halk İnisiyatifi’nin hazırlığı
Günlerdir hazırlıklarını sürdüren Van Demokratik Halk İnisiyatifi dün de yazılı bir açıklama yaptı. İnisiyatif, Vanlıları kepenk ve kontak kapatarak Erdoğan’ı protesto etmeye çağırdı. Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin Kürtleri gözden çıkardığı, demokratikleşme ve insan hakları adına söyleyebileceği bir sözünün kalmadığı ifade edilen açıklamada, AKP’nin özel savaş aygıtının siyasi kolu haline geldiği kaydedildi. Açıklamada, Erdoğan’ın “Çocuk da olsa, kadın da olsa gereken yapılacaktır” sözleri hatırlatılarak, Amed’de çocukların öldürülmesi, Van’da Newroz’un yasaklanarak kadın ve çocuklara işkence yapılması, Hakkari’de çocukların kolunun kırılması ve en son olarak da Öcalan’a yönelik fiziki saldırı örnek gösterildi. Kürt halkının kendisine ve Öcalan’a yönelik saldırılar karşısında hesap sorma gücünde ve kararlılığında olduğu vurgulanan açıklamada, Van halkına, kepenklerin ve kontaklarını kapatarak haklı demokratik tepkileri ile Erdoğan’a ‘hak ettiği cevabı verme’ çağrısı yapıldı.buyukanit_erdogan1
‘Karşılamaya gitmeyeceğiz’
DTP’li Milletvekilleri ve Belediye Başkanları da halk gibi karşılamalara katılmayacaklarını duyurdu. Halkın temsilcilerinin açıklamaları şöyle:
DTP Van Milletvekili Özdal Üçer, Başbakan’ın Kürt sorununu demokratik yöntemlerle çözeceğine askere havale ettiğini ifade ederek, “Bu yüzden Kürt halkı ve birçok kesim Başbakan’a büyük öfke duymaktadır. Bu yüzden halkımız tepkisini demokratik bir şekilde gösterecektir. Halkımız devlete ve Başbakan’a öfke duyması gayet doğaldır ve tepkisini de gösterecektir. Van ve Hakkari halkı ülkeye zarar veren ve Kürt halkını inkar eden bir Başbakan’a mutlaka tepkisini en iyi şekilde ortaya koyacaktır” şeklinde konuştu.
Van Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, Başbakan’ın Kürt halkına demokratikleşme ve insan hakları alanında sözler verdiğini belirterek, “Halk bu sözlerin tutulmadığını gördü. Tüm bunlara rağmen devlet halka şiddet uyguladı. Halkımızda bu devlet terörüne karşı, alanlara çıkarak eylemlerde bulundu. Van halkı da Amed ve Dersim halkı gibi Başbakan’a gereken cevabı verecektir” diye konuştu.
DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Hakkari halkının misafirperver olduğunu dile getirerek “Ama sınır ötesi bir operasyon tezkeresini Meclis’ten geçiren, savaş hükümeti haline gelen bir hükümetin Başbakanı’na misafirperverlik yapmayacaktır” dedi. Eğer Kürtlere yönelik barış ve özgürlük için bir çaba harcanacaksa bunun için Başbakan’ın Kürt halkından özür dilemesi gerektiğini belirten Geylani, “Kürt sorunu çözümünde bir adım atılırsa Hakkari halkı herkese gösterdiği misafirperverliğini Başbakan’a da gösterir. Ancak aksi takdirde Hakkari halkı gereken tepkiyi gösterecektir” dedi.
Yüksekova Belediye Başkanı M. Salih Yıldız, belediye olarak karşılama yapmayacaklarını belirtti. Başbakan’ın Kürt sorununu çözmediğini ve askerle beraber hareket ederek imha kararı verdiğini söyleyen Yıldız, “Sayın Başbakan bu halka ve bu halkın partisine seçilmişlerine ‘terörist’ demiştir. Bu halkı yok saymıştır. İradesini yok saymıştır. Ancak biz, seçilmişler olarak ancak Başbakan’ın Kürtlerden ve partimizden özür dilemesiyle kendisini karşılarız” dedi. Başbakan’ın Amed gezisinde Kürtlerin ortaya koyduğu tavrı iyi okuması gerektiğini dile getiren Yıldız, “Başbakan eğer Kürt halkının gönlünü almak isterse ve Kürt sorununu da çözmeye karar verirse, Kürtlerin siyasal lideri ve önderi olan, şu an İmralı’da bulunan, üç buçuk milyon kişinin resmi olarak iradesi olarak teyit ettiği Sayın Abdullah Öcalan’la görüşebilir ve muhatabıyla Kürt sorununu çözerek kardeşliği tesis edebilir” diye konuştu.
Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin de, kendisi ve 9 belediye meclis üyesinin Kürt sorununu görmeyen ve kardeşlik elini kabul etmeyen Başbakan’ı karşılamaya gitmeyeceklerini ifade etti. “Yıllardır ister protokollerde olsun ister karşılamalarda olsun adeta bize karşı terör estiren bizi yok kabul eden elimizi sıkmayanlara karşı tavrımız bundan sonra net olacaktır” diyen Altekin, Kürt sorunu karşısında sorumsuz davranan ve kardeşliği tesis etmeyenlere karşı görevlerini yapacaklarını söyledi. Yerlerinin halkın yanı olduğunu dile getiren Altekin, “Eğer demokratik talebini yerine getiren Diyarbakır halkı ‘teröristse’ Hakkari halkı da ‘teröristtir’” dedi.newroz_van_saldiri_3
Van’da Erdoğan hazırlığı
Bu arada Erdoğan’ın cumartesi günü Van’a yapacağı ziyaret nedeniyle yoğun polisiye önlemleri alınmaya başlandı. Erdoğan’ın geçiş güzergahındaki yollar asfaltlandı. Başbakan’ın geçiş güzergahı ve konuşma yapacağı Beşyol Mevkii’ne toplam 189 hareketli ve sabit MOBESE kamerası monte edilmeye başlandı. Kentin giriş çıkış noktalarında da fazladan kontrol noktaları oluşturulurken, Erdoğan’ın konuşma yapacağı alanda görevlendirilmek üzere çevre illerden takviye polis ekipleri istendi. Şehir merkezindeki en önemli cadde olan Cumhuriyet Caddesi ise dünden itibaren trafiğe kapatıldı.
Asker ve resmi kurumlar devrede
Erdoğan’ın kitlesel karşılanması amacıyla Van’da asker ve resmi kurumlar devreye girdi. Alınan bilgilere göre, Başbakan Erdoğan’ı Van Havaalanı’nda karşılamak için Muradiye İlçe Kaymakamı ve Merkez Jandarma Komutanlığı yetkilileri ilçeye bağlı köy muhtarları ile toplantı düzenledi. Van’a her köyden 2-3 araç ile çok sayıda kişinin getirileceği bildirildi. Ayrıca askerlerin Van’da yapılacak mitinge ilişkin AKP İl Başkanlığı tarafından hazırlanan bildirileri dağıtıkları öğrenildi. Bostaniçi Belde Jandarma Karakolu askerleri ise dağıtmaları için çocuklara bildirileri verdikleri kaydedildi. VAN/HAKKARİ YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

0 Yorum: