Tuesday, September 2, 2008

Cezaevinde herşey Kürtçe!

Kürtçe yasağına karşı tutuklu ve hükümlüler, Kürtçe konuşma ve yazma kararı aldı
Siyasi tutuklu ve hükümlüler, cezaevlerinde Kürt dili üzerindeki yasaklara 'dur' demek için harekete geçti. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlüler, Kürtçe kitap, dergi ve gazetelerin cezaevine alınmamasına ve Kürtçe telefon görüşmesinin yasaklanmasına karşı mahkemelerde Kürtçe savunma yapma eylemi başlattı. Resmi yazışmaların da Kürtçe yapılacağı duyuruldu.

cezaevinde_kurtce

Yasağa karşı Kürtçe atağı
Cezaevlerinde Kürtçe konuşma ve yazılardan dolayı aylarca hücre cezası ve görüş yasağı gibi anti demokratik uygulamalara maruz kalan PKK'li tutuklular Kürtçe yasağına karşı harekete geçti. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki PKK'li tutuklular bu baskılara karşı mahkemelerde Kürtçe savunma yapma, tüm resmi işlemlerde Kürtçe konuşup yazma eylemi başlattı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 'Kürtçe'nin kullanımında herhangi bir sıkıntı yok', Başbakan Erdoğan'ın 'Kürtçe'nin önünde hiç bir engel yok' açıklamaları, Kürtçe'ye yönelik baskılarla yalanlanıyor. Kürtçe kitap, dergi, gazetelerin cezaevine alınmaması ve özellikle Kürtçe telefon görüşmesinin yasaklanması tutukluları zor durumda bırakıyor. Tutuklular Kürtçe konuştuğu için hücre cezası, aylarca mektup yasağı ve açık görüş cezalarına çarptırılıyor. Kürt Dil Hareketi'nin (TZP) Kürtçe üzerindeki baskılara karşı Kürtçe'nin eğitim dili olması talebiyle bir çok eylem ve etkinlik yapma kararı alırken, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki tutuklular da Kürtçe üzerindeki baskıları protesto etmek amacıyla resmi işlemlerde Kürtçe konuşup yazma eylemi başlattı.
Diyarbakır D Tipi kapalı Cezaevi idaresi, tutuklu ve hükümlülerin yaptığı Kürtçe telefon konuşmalarını uyguladığı elektronik bir sistemle otomatik olarak kesmeye başladı. Tutuklu ve hükümlüler, Kürtçe konuşmaya yönelik cezaevi yönetiminin geliştirdiği bu sisteme karşı Kürtçe konuşup yazma eylemi başlatacaklarını bildirdi. Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ndeki PKK'li tutuklular adına aileleri aracılığıyla açıklama yapan Nihat Durmuş ve Sedat Akgül, cezaevindeki Kürtçe yasağına karşı bundan sonra mahkemelerde Kürtçe savunma yapacaklarını, cezaevi yönetimiyle yapılacak tüm resmi görüşme ve yazışmaları da Kürtçe yapma kararı aldıklarını belirtti. Tutukluların, aylardır aileleriyle Kürtçe yaptıkları telefon görüşmelerinin otomatik olarak kesildiği ve hiç bir Kürtçe yayının kendilerine verilmediğini belirten Durmuş ve Akgül, bu konuda yaptıkları girişimlere karşılık olarak kendilerine ceza verildiğini bildirdi. Durmuş ve Akgül, bu nedenle baskılara karşı bu eylemi başlatma kararı aldıklarını belirtti. DİYARBAKIR – DİHA  LEYLA SÖĞÜT

batman_kurdi_kurtce_tzip

 

Batman'da anadil mitingi
TZPKurdî, okulların açıldığı 8 Eylül'de anadilde eğitim talebi için Batman'da miting düzenleyecek. Sivil toplum örgütleri, mitingi destekleyeceklerini açıkladı. Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Selim Aratemur, Bölge'de yaşayan çocukların yüzde 70'nin Türkçe bilmediğini, Kürt çocuklarının okula başladıklarında farklı bir dille karşılaştıklarına dikkat çekerek, anadilde eğitim hakkını savundu.

Protestolarda biz de varız!
TZPKürdi'nin 8 Eylül'de anadilde eğitime ilişkin düzenleyeceği protesto gösterilerini sonuna kadar destekleyeceklerini ve güçlü bir katılım sağlayacaklarını kaydeden Batman'daki sivil toplum kuruluşları (STK), Bölge'de yaşayan çocukların yüzde 70'nin Türkçe bilmediğini, Kürt çocuklarının okula başladıklarında farklı bir dille karşılaştıklarına dikkat çekerek, anadilde eğitim hakkını istedi. Kürtlerin kendi anadilleriyle ilgili baskılara maruz kaldığını söyleyen Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Selim Aratemur, Bölge'de yaşayan çocukların yüzde 70'nin Türkçe bilmediğini dile getirerek, Kürt çocuklarının okula başladıklarında farklı bir dille karşılaştıklarını söyledi. Aratemur, kendi dillerinde eğitim göremeyen Kürt çocuklarının, Türk çocuklarından daha da geride kaldığını kaydetti. İnsanların kendi dillerine sahip çıkması gerektiğini ifade eden Aratemur, 'Kendi evimizde, işyerimizde, sokakta ve yaşamın her alanında kendi dilimizle konuşmalıyız. Kültüründen dilinden uzaklaşan kendinden uzaklaşır' diye konuştu. İHD Batman Şube Başkanı Ferhat Bayındır da, 'Dilimiz geleceğimizdir, tarihimizdir ve kültürümüzdür. Her insan kendi anadiliyle var. Bu nedenle anadil çok önemli. Biz istiyoruz ki, herkes kendi anadiliyle konuşsun' dedi. Kürtçe dili üzerinde baskılar olduğunu kaydeden Bayındır, 'Çocuklarımız 8 yaşına kadar kendi anadilleri ile konuşuyorlar. Ancak okula gittikleri zaman Türkçe eğitim görüyorlar' diye konuştu. Dilin bir insanın varlığı olduğunu belirten DTP Batman İl Başkanı Özcan Erdem ise, asimilasyon politikalarına karşı Kürtlerin de mücadele verdiğini kaydetti. Bu günden itibaren Kürtler olarak dillerine ve kültürlerine daha fazla sahip çıkacaklarını belirten Erdem, 'Anadiline sahip çıkmak kendine sahip çıkmaktır' dedi. Beşiri Belediye Başkanı Burhan Korhan ise, bir toplumun var olmasının en temel ilkesinin anadili olduğunu söyledi. Korhan, 'Çocuğun psikolojik açıdan gelişmesi için kendi anadiliyle eğitim görmesi lazım. Bizim talebimiz Kürtçenin özellikle Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı coğrafyada ve batı metropollerinde eğitim dili olarak anayasal güvence altına alınmasıdır' şeklinde konuştu. BATMAN – DİHA MEKİYE GÖRENÇ

0 Yorum: